hadí královna

Dvacetimetrová křemencová skála v Brdech nese jméno Hadí královna po bájné bytosti z keltských dob. Horolezci na nic lezou více než půl století. Dávno před nimi zde byl lom na kvalitní kámen.

Brdský přízrak Hadí královna sídlí na Krkavčích skalách v jihovýchodním úbočí hory Plešivec. Připomeňme, že na plochém vrcholu od nepaměti stávalo keltské hradiště.

Hadí královna Brdy
Jihozápadní hrana Hadí královny. FOTO: Hana Suchá

Keltové na Plešivci

Někde v plešiveckých skalách je prý rozsáhlá jeskyně s velkým kamenným stolem a na něm leží Hadí královna. „Někdy je vídána jako had s oslnivě se lesknoucí korunkou na hlavě, jindy zas jako panna jedoucí na jelenu, v jedné ruce má místo žezla zmiji a druhou rukou přidržuje uzdu, kterou je měděný had,“ píše Jan Čáka, největší znalec Brd.

Hadí královna Brdy
Skála a strom. FOTO: Hana Suchá

Neradno se s ní setkat! Myslivecký mládenec spatřil Hadí královnu jednoho jarního dne, když se vyhřívala na slunci. Vzal jí z hlavy korunku, ale to neměl dělat. Královna procitla a přivolala hadí družinu, která mládence uštkla.

Nářek a vzlyky Hadí královny bývají slyšet u nedalekého Smaragdového jezírka (také pozůstatek těžby kamene). Kdo je uslyší, tomu přinesou smůlu a předznamenávají neštěstí v budoucnosti.

Hadí královna Brdy
Vklíněný kámen ve skalním komíně, Hadí královna. FOTO: Kuba Turek

Připomeňme, že keltská mytologie se táhne podél Berounky a Vltavy už od 2. století před naším letopočtem. Přes údolí od Plešivce se nad obcí Koněprusy vypínají kopce Zlatý kůň a Kobyla. Názvy dodnes odkazují na pověst o Bílém koni, který projíždí jeskyněmi plnými zlata. 

Hadí královna Brdy
Strmá skalní stěna. FOTO: Kuba Turek

Strmá skalní stěna

Výrazný skalní útvar Hadí královna tvoří strmá skalní stěna obrácená k jihu. Levou větší část tvoří kolmá a málo členitá stěna zakončená vrcholovými převisy s malým sedélkem. Pravá část je užší a dole převislá. Mezi nimi vede hluboký komín, do kterého je nahoře vklíněný obrovský kámen. Oba vrcholy jsou od severu lehce dostupné a vysoké jen několik metrů.

Hadí královna Brdy
Horolezec slaňuje z Hadí královny. FOTO: Kuba Turek

Je to bývalý lom, kde se v 19. století těžil kvalitní kámen. To znamená, že nejpevnější vrstvy byly odtěženy a lezcům tedy zbývá křehčí terén. Ačkoliv jsou lezecké cesty částečně zajištěny masivními borháky a zbytek se dá dobře dojistit vlastními friendy a vklíněnci, je nutné dávat pozor na uvolněné kameny. Nahoře jsou slaňovací borháky.

Hadí královna Brdy
Slaňovací řetěz na vrcholu Hadí královny. FOTO: Kuba Turek

Krkavčí skála, Poslední věž a Poslední pilíř

Vlevo nahoře nad Hadí královnou v kamenitém svahu se vypíná nižší kolmá Krkavčí skála. Lezecké cesty vedou v jižní stěně. Mají délku 10 metrů a obtížnost 2 – 4 UIAA.

Vpravo o něco dále ve svahu stojí malá Poslední věž s výrazným komínkem v západní stěnce a ještě dál Poslední pilíř.

Na historických kresbách je vidět, že pod stěnou Hadí královny stávala štíhlá skalní jehla. Padla za oběť těžbě křemence.

Hadí královna Brdy
Výstup lehkou Jihozápadní hranou na Hadí skálu. FOTO: Kuba Turek

Na zdejších skalách se leze velmi málo. Kdo z horolezců sem přijde, bude mít téměř jistotu, že kromě něho zde nepoleze nikdo jiný. Je to ideální místo pro lezce, kteří hledají romantiku, klid a samotu. Občas se pod skálou zjeví zbloudilý turista a někdy nad skalnatým svahem táboří trampové. 

Hadí královna Brdy
Lezení na Východní hranu Hadí skály. FOTO: Kuba Turek

Doprava

Pěšky od železniční stanice Rejkovice po zelené turistické značce do Plešiveckého sedla. Sem také pěšky nebo na horském kole po červené turistické značce od lesního parkoviště v sedle Klínek, kde je autobusová zastávka Plešivec. Odtud po neznačené lesní pěšině na severozápad nad okrajem skal.   

Hadí královna Brdy
Pod Hadí skálou. FOTO: Jana Suchá

Pitná voda teče ve studánce Na Valech půl kilometru na sever od Hadí královny.

Hadí královna Brdy
Kamenné moře pod Hadí skálou. FOTO: Kuba Turek

Ohniště a spaní je na trampském campu nedaleko studánky Na Valech. Vyskládaná plošina je uprostřed kamenného moře pod Krkavčí skálou. Dá se nocovat i u turistických přístřešků na vyhlídce Plešivec.


Zobrazit místo Mountains – hory – skály – rocks na větší mapě

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 6x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, vklíněnce, friendy, šťáradlo, smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, jídlo a horké pití v termosce. Na pozdní návrat není od věci čelovka. Hodí se trekové hole kvůli velkému převýšení. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát. Nezapomeňte peníze na dopravu, doklady a pojištění.

Hadí královna Brdy
Slanění z pravé části Hadí královny. FOTO: Kuba Turek

Poslední horolezecký průvodce Hřebeny a okolí od Martina Mašáta vyšel roku 2020. Koupíte ho v knihkupectví Kosmas. Před tím byla Hadí královna popsaná jen v Nepískovcových skalách z roku 1986.

hřebeny horolezecký průvodce
Martin Mašát: Hřebeny a okolí. Horolezecký průvodce. REPRO Horydoly

NAŠE BRDY: Horolezecké skály v Brdech

Čertovy skály u Černolic
Slepucha
Babka
Mrtnická skála

Hadí královna Brdy
Skála pojmenovaná Hadí královna. FOTO: Kuba Turek

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..