Tok

Od letošního léta propojuje dominanty Brd oficiální 120 kilometrů dlouhá Brdská hřebenovka. Na jejích hlavních turistických bodech turisté nově potkají unikátní dřevěné označníky s uměleckými reliéfy inspirovanými zdejším životem a především zástupci brdské zvířecí říše.

Vložte vzpomínku či myšlenku

Vrchol Toku (865 m) zdobí tetřev hlušec a na Třemošné (779 m) se vyjímá podobizna fořta. Součástí označníků jsou schránky s vrcholovou knihou, do které může každý poutník vložit vzkaz, vzpomínku, myšlenku či obrázek.

Na dlouhé cesty potřebujete kondici, zdravé klouby a dostatek vitamínů. Vše najdete na specializovaném webu Doplnkyvitality.cz

Tok
Označník vrcholu Tok. FOTO: Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Další umělecká díla budou následovat. Autory dřevěných instalací jsou řezbáři z příbramské Waldorfské školy, na nových prvcích umístěných do brdské krajiny spolupracují s Turistickou oblastí Brdy a Podbrdsko.

„Do budoucna se můžete těšit na divokou kočku, sovu a možná i nového obyvatele brdských hvozdů, vlka,“ říká Luboš Kožíšek ze spolku Brdy a Podbrdsko. „Naším cílem je sjednotit a pozvednout současný mobiliář zdejší krajiny, protože v současnosti se na brdských vrcholech nachází často nevzhledné a živelně vzniklé schránky. Jsme rádi, že jsme našli kompromis se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny a Vojenských lesů a statků ČR, které nám pomohly dřevěné prvky nainstalovat.”

označník turistický
Schránka k označníku slouží turistům pro vkládání zpráv, vzpomínek, obrázků… FOTO: Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Práce příbramských studentů

„Reliéf fořta je připomínkou dávného života v Brdech, kdy byli fořtové a fořtovny jeho běžnou součástí. Museli však brdské lesy opustit s tím, jak zde postupně vznikal vojenský újezd,” vysvětluje Luboš Kožíšek. „Instalace označníků je skvělým příkladem spojení umění, přírody a historie,“ uvedl při slavnostním odhalení prvního označníku radní Středočeského kraje Václav Švenda.

Dřevěné reliéfy vytvořili žáci oboru umělecký truhlář a řezbář z Waldorfské školy v Příbrami. Zdejší žáci jsou schopni vyrobit maximálně dva až tři označníky za rok. V plánu je označit 9 brdských vrcholů a zajímavých míst. Předpokládá se tedy, že projekt bude završen v roce 2027.

tetřev Tok
Označník vrcholu Tok se vyrábí v truhlářském učilišti Příbram. FOTO: Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Nové dřevěné prvky jsou z kvalitního dubového dřeva, šindelová stříška je zhotovena z šindele z modřínového dřeva. Reliéf je výsledkem detailní a pečlivé práce žáků, proto není možné jejich výrobu uspěchat.

Další významné vrchy

V plánu k umístění dalších označníků jsou vrcholy Praha (867 m), Jahodová hora (726 m), Malý Tok (843 m), Koruna (832 m), Kočka (789 m), Třemšín (827 m) a Houpák (794 m).

Michaela Fialová Rozšafná

tetřev Tok
Označník vrcholu Tok symbolizuje tetřev. FOTO: Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..