běžky

Slavný Jakub Jan Ryba (1765-1815), který složil nejznámější Českou mši vánoční a populární píseň Spi má zlatá boubelatá, zemřel vlastní rukou v lese za Rožmitálem. Projdeme jeho krajem pěšky nebo běžkách.

Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba

8. dubna roku 1815 se Ryba jako obvykle vydal na ranní mši do kostela Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále, kde všem připadal klidný a vyrovnaný. Když ho delší dobu nikdo neviděl, začali po něm pátrat. Jeho nejstarší syn Josef Arnošt Ryba si zapsal do deníku, že je dosavadní pátrání po otci marné. Třetího dne vyšli skoro všichni lidé z Rožmitálu, aby prohledali okolní krajinu. Jana Jakuba Rybu našli 10. dubna v lese Štěrbina nad Voltuší v hustém houští. Břitvou si podřezal tepny na krku a obou zápěstích. V jeho blízkosti leželo Senecovo pojednání De tranqiuilitate animi (O klidu duševním). Josef Arnošt si také poznamenal, že v předvečer osudného dne byl jeho otec zádumčivý a nemluvný, zůstal dlouho vzhůru a spálil mnoho písemností.

Sebevražda měla příčiny ve fyzickém vyčerpání, depresi, obtížné ekonomické situaci rodiny, trýznivém hemoroidu, rozporech liberálního učitele s konzervativními občany i nadřízenými. Vliv jistě měla stoická filozofie, která sebevraždu za jistých okolností pokládá za eticky žádoucí.

Jako sebevrah nemohl být Jakub Jan Ryba pohřben do posvěcené půdy, proto se místem jeho posledního odpočinku stal morový hřbitov severozápadně od Starého Rožmitálu. Teprve 1855, z podnětu jeho syna Josefa Arnošta Ryby, univerzitního profesora a očního lékaře, se farář postaral o přenesení ostatků na starorožmitálský hřbitov. 

Na místě sebevraždy postavili 1854 lesní dělníci kamenný křížek, v roce 1933 ho doplnila kamenná mohyla, která zde stojí dosud.

Pěšky na Třemšín

Od Podzámeckého rybníku (523 m) v Rožmitále vyrazíme po červené turistické značce do Hutí pod Třemšínem. Zde přejdeme na zelenou až k rozcestí U tábora. Po silničce stoupáme proti proudu Vlčavy k chatě Roubenka.

Po žluté vystoupáme na Hengst (757 m) a dál na rozcestí Pod Holým vrchem. Bez značky pak kopec přejdeme a užijeme si pěkné výhledy. Znovu přijdeme na žlutou, která nás dovede na skalnatý Křemel (790 m) a následně strmě na Třemšín (827 m).

U kapličky narazíme na modrou, po které jdeme okolo Třemšínské boudy na rozcestí Kobylí hlava, Třemešný vrch (697 m) a rozcestí Štadruž. Odtud pokračuje žlutá pod Kočičím hrádkem k odbočce na Rybovu mohylu. Památník je vzdálený půl kilometru a jen o pár set metrů dál je překrásná Voltušská vyhlídka (695 m).

Stále po žluté sejdeme do Voltuše a na rozcestí Flusárna. Odtud se vrátíme po známé červené značce do Rožmitálu pod Třemšínem. Máme v nohách 21 kilometrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..