Milovníci pěší turistiky a poznávání krás české přírody se letos v létě dočkali velké novinky. Brdská vrchovina, oblíbený výletní cíl ležící na území Středočeského a Západočeského kraje, získala svoji oficiální hřebenovku. Dálková trasa o délce 120 kilometrů propojila nejkrásnější místa, jaké Brdy návštěvníkům nabízejí, včetně nejvyššího vrcholu Tok (865 m), malebných Padrťských rybníků, brdského Olympu – hory Plešivec – a poutního areálu Skalka u Mníšku pod Brdy.
Nové značení v terénu
„Nová brdská hřebenovka spojí dva kraje a povede přes pět okresů. Z velké většiny povede po stávajících trasách, bylo ale nezbytné v centrální části Brd navrhnout také nové propojky,” říká Luboš Kožíšek koordinátor Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko.
Brdská hřebenovka je v terénu nově vyznačena turistickými značkami a doplňují ji tabulky a směrovky na rozcestích.
Jak se udržet ve formě, abyste na hřebenovce netrpěli nedostatkem kondice, poradí specializovaný web Silovaforma.cz.
Oblast od Jíloviště u Prahy až po Spálené Poříčí u Plzně zahrnuje Přírodní park Hřebeny a Chráněnou krajinnou oblast Brdy. Za realizací stojí Klub českých turistů a Turistická oblast Brdy a Podbrdsko. Vznik nové dálkové trasy, kterou můžete projít pěšky, na kole, na etapy či najednou, podpořil Středočeský kraj, CHKO Brdy a Vojenské lesy a statky.
Riziko stále existuje
Od vyhlášení CHKO Brdy v roce 2016 se někdejší vojenský újezd Brdy těší velkému zájmu turistů z celé České republiky. I po zřízení první oficiální hřebenovky však zůstávají některá omezení pro turisty – nesmí se chodit například do přísněji střežených oblastí vymezených ochránci přírody i do zbylých vojenských oblastí, kde je stále možnost nálezu nevybuchlé munice.
Michaela Fialová Rozšafná