Padrť výlov

Výjimečná rybářská událost s doprovodným programem v kulisách drsné přírody v srdci Brd se odehraje ve středu 8. listopadu od 7 do 14 hodin. Vojenské lesy a statky zvou na výlov do Padrti.

Kdo chce vidět brdskou fišpartu zatahovat sítě na jednom z ikonických vodních děl v srdci chráněné krajinné oblasti Brdy, bude si muset přivstat, protože zátah začne již v 7 hodin ráno.

„Padrťské rybníky jsou jednou z nejcennějších součástí brdské přírody. Jsou napájeny přítoky, které na své cestě nepotkaly civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu. Leží v nadmořské výšce 640 metrů a vzhledem ke specifickým místním podmínkám jejich výlov patří k nejkrásnějším a zároveň také k nejdrsnějším tuzemským rybářským událostem,“ uvádí Roman Vohradský, ředitel Vojenských lesů a statků, které na Padrťských rybnících hospodaří.

Dvojice Padrťských rybníků na náhorní planině v srdci Brd se loví střídavě jednou za dva roky, protože ryby v čistých, ale chladných vodách středočeského pohoří dorůstají pomaleji. Na vodních dílech navíc kvůli ochraně přírody probíhá chov bez využití obvyklých intenzivních chovných metod – bez přikrmování a chemizace vody. Opatření, jehož hlavním důvodem je především ochrana vzácné populace raka kamenáče na tocích pod vodními díly, má však pozitivní dopad také na kvalitu ryb. Ryby z Padrťských rybníků jsou díky tomu ceněné pro chutné a zdravé maso.

LÉTO: Padrť, Šumava v Brdech 
ZIMA: Na kole přes Prahu na brusle do Padrti

Padrť výlov
Vylov Padrťského rybníku. FOTO: VLS

„Letos budeme lovit menší z dvojice vodních děl – Dolejší Padrťský rybník. Od 9 hodin bude na hrázi probíhat prodej čerstvých ryb z výlovu. K dostání budou kapři a dravé ryby. Pro děti, především pro školní kolektivy z okolí Brd, bude připraven také doprovodný edukativní program u stánku podnikové lesní pedagogiky. Prodej občerstvení a pochutin z ryb bude probíhat u lovecké chaty Rybářská bašta u Hořejšího Padrťského rybníku nedaleko turistického rozcestníku s přístřeškem,“ doplňuje ředitel brdské divize Vojenských lesů a statků David Novotný.

Padrť výlov
Rybáři zpracovávají ryby na hrázi Padrťského rybníka. FOTO: VLS

Čerstvé ryby z výlovu v srdci Brd budou k dostání pro veřejnost také na podnikových sádkách v Mirošově na Rokycansku každý pátek od 13 do 16 hodin. V posledním předvánočním týdnu budou prodávat rybáři z Padrtí kapry na štědrovečerní stůl a další ryby denně od 19. do 22. prosince 8 – 16:30 h. V sobotu před Štědrým dnem 8 – 15:00 h. 

K Padrťským rybníkům je vjezd možný jen na zvláštní povolení, návštěvníci však mohou použít bohatou nabídku turistických tras a cyklotras v jejich okolí.

INFO: Vojenské lesy a statky

Další zajímavé výlovy v Brdech a Podbrdí se konají na Huťském rybníku v Dobříši (15.-16. listopadu), na Strži ve Staré Huti (26. října), na Novém rybníce v Obořišti (14. října), v Lipencích (27. září) a na mnoha rybnících mezi Příbramí a Rožmitálem.

Podívejte se na podzimní sezonu výlovů v celém Česku: 

Výlovy v září 2023

Výlovy v říjnu 2023 – 1. část

Výlovy v říjnu 2023 – 2. část

Výlovy v listopadu 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..