orel otrava

52letý muž otrávil v okolí Jesenice dva mořské orly, dvě říční vydry, káně, lišku a další volně žijící živočichy, především šelmy a ptáky. Hledali ho kriminalisté na Příbramsku od února, kdy byly mrtvá zvířata nalezena.

Policie ho obvinila ze tří trestných činů – týrání zvířat, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, z přechovávání omamných a psychotropních látek a jedů.

NAŠEBRDY.cz: Orli byli otráveni u Jesenice

„Podle všeho byl motivem jednání obviněného muže záměr zlikvidovat takzvanou škodnou ve svém hospodářství, ale v důsledku svého jednání usmrtil několik dalších volně žijících živočichů, zejména kriticky ohrožené dva orli mořské a silně ohrožené dvě vydry říční a káně lesní,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. U orlů se navíc jednalo o dospělého samce a samici.

Ornitologové našli, veterináři potvrdili a ochránci vyčíslili

Policie na objasnění velmi závažného případu spolupracovala se Státním veterinárním ústavem, Agenturou ochrany přírody a krajiny a Českou společností ornitologickou. Ornitologové dali k dispozici pátrání pomocí speciálně vycvičených psů na vyhledávání otrávených ptáků a také položených návnad i samotného zakázaného jedu karbofuran.

Státní veterinární ústav provedl pitvy všech uhynulých zvířat a za příčinu jejich úhynu určil vysoce jedovatou látku karbofuran, nebezpečnou nejen zvířatům, ale i lidem.

Společenská a kulturní hodnota uhynulých zvířat vyčíslená Agenturou ochrany přírody je stanovena na částku 252 000 Kč za jednoho orla mořského, který je kriticky ohroženým druhem, 25 200 Kč za jedno káně lesní a 50 400 Kč za jednu vydru říční. Celková hodnota uhynulých zvířat byla vyčíslena na 630 000 Kč.

otrava orel
Otrávený orel mořský u Jesenice. FOTO: Policie ČR

„V daném případě vedou policisté i nadále vyšetřování. V případě projednání skutku před soudem může obviněnému muži, podle trestního zákoníku, hrozit trest odnětí svobody od dvou do šesti let,“ dodala Vlasta Suchánková. Držení vysoce nebezpečné a zakázané látky karbofuran zakazuje trestní zákoník pod hrozbou několika let vězení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..