maraton Dobříš

Týden před startem terénního maratonu z Prahy před Brdy do Dobříše zasypala Prahu a její jižní okolí rekordní sněhová peřina. Vydržela ještě předposlední noc podpořená mrazem ovšem s předzvěstí oblevy. A ta přišla pozvolna tak akorát. Ráno v osm hodin na startu u bývalých Branických ledáren už bylo nad nulou. Na zasněžené cyklostezce do Zbraslavi to už tolik neklouzalo a měknoucí sníh dovolil odraz.

Výstup na Cukrák anebo stoupání v Černolicích dalo zabrat, ale úměrně. Na Brdech mezi stromy padla teplota k nule, ale lehce rozšmajdaný povrch cest dovolil držet tempo i mezi skejtujícími běžkaři. Po dvanácté hodině se po výšlapu z Kytína začalo klouzat na mejdle, na něž neumějí namazat ani servismani lyžařských hvězd. Ale to už mířili ti nejlepší do cíle… A na zasloužené dobroty do Krmelce, tradiční občerstvovny na kraji lesa. Už s medailí i finišerským funkčním tričkem od Craftu.

maraton Dobříš
Praha – Dobříš terénní maraton. FOTO: Martin Wawrzyczek

Běžecké boty i nesmeky 

V čem jsi běžel? Trailovky všeho druhu, ale i silničky nebo gumové nesmeky s hřeby byly k vidění na znavených nohou. Velice poctivý výkon, ztížený povrchem, si zapsalo 129 borců, dalších 24 aspoň na doprovodné dětské devítce z Kytína. Každý sám za sebe (a proti sobě) v nezvyklém závodním modelu na závěr sezony. „Nádhera, bezvadná atmosféra, perfektní značení i občerstvovačky,“ notovali si. Běžet jste mohli zostra na výkon, pro radost nebo s parťákem, jistojistě však za silným zážitkem.

Ten vítězný navíc získal Jan Svatoň (AutoKrs) za čas 3:19:48 h. „Loni jsem dal 3:15 a byl třetí. Letos jsem to rozběhl rychle, ale podmínky byly těžké,“ říkal profesí pražský ajťák, původem z Příbrami, který dokázal letos zaběhnout dva silniční maratony pod tři hodiny. Litoval jediného, že se nepoměřil s nezničitelným příbramským veteránem Petrem Švarcem. Ten se však vracel ze soustředění na běžkách v Livignu a start nestihl. „Chtěl jsem si to dát aspoň v neděli sám na Stravě, trať znám, ale byl jsem mrtvej. Tak zase za rok,“ omlouval se.

Svatoň běžel už potřetí, ukázal formu. „Baví mě to, je to perfektní trať i závod. Motivačně to dá zabrat, ale pomohla mi žena s dcerkou, které na mě čekaly na třech místech. Krize nepřišla, jen mě v závěru trápil žaludek. Poslední kopec už byl na morál, abych udržel aspoň pomaloučký běžecký rytmus. Ale věděl jsem, že už se blížím k cíli,“ vyprávěl a pochválil se, že na poslední chvíli koupil trailové boty. Běžel také v krátkých kalhotech. „V září jsem vinou zranění neběhal, takže jsem nevěděl, co to se mnou udělá. Nijak jsem neladil, připravuju se na květnový pražský maraton.“

Druhý skočil Jan Šaliga dvacet minut za ním (3:39), pak se těsně za ním do jedné minuty nacpala trojice – dva pravidelní frekventanti seriálu Jan Friček a Zdeněk Beck, pak nováček Adrien Yves Novelinka. Už sedmá absolutně byl nejlepší žena Tereza Gavendová (3:50). „Běželo se mi líp než loni, bylo to taky těžší,“ říkala.

306 maratonů! Klobouk dolů!

Ohromné ocenění zaslouží Hana Breburdová (12. žena, celkem 76. za 5:15). Je jí totiž už 63 a letos odběhla 38. maraton, dohromady jich má 306! „A za týden jdu další, jsem v pohodě,“ smála se v cíli. Převlékla se, zahřála polívkou a spěchala na vlak, večer ji totiž čekala velká oslava výroční kladenských maratonců. „Běželo se mi moc pěkně i v silničkách, jsem na ně zvyklá. Vyrazila jsem už brzy, předbíhali mě lidi, ale já jsem postupně některé vzala nazpátek a to se mi líbilo,“ vyprávěla energická dáma. V týdnu míří ještě darovat krev, takže jestli někdo sháníte elixír života, pak právě teď máte asi nejlepší šanci.

Doprovodnou devítku vyhráli bývalý triatlonista Martin Olšan (36:07 min) a Kateřina Břachová (47:31), jejíž partner Míra Nový byl osmý na maratonu (3:50).

INFO: Trail Running Cup a kompletní výsledky

maraton Dobříš
Praha – Dobříš terénní maraton. FOTO: Martin Wawrzyczek

Trail Running Cup 2023

Z Petřína přes Brdy do Krkonoš a Českého lesa

18. března Trail Praha (Petřín) 10 km/5 km
27. května Brdský půlmaraton (Kytín) 21 km/10 km
5. srpna Krkonošská 50 a půlmaraton (Svatý Petr) 50 km/21 km/8 km
14. října Česko-německý půlmaraton (Nemanice) 21 km/7 km
5. listopadu Motolské jamky (Praha) 10 km/5 km
9. prosince Maraton Praha-Dobříš 44 km/10 km

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..