Brdský půlmaraton. FOTO: Martin Wawrzyczek

Westernový start V pravé poledne s teploměrem u třicítky budil obavy běžců Brdského půlmaratonu, ale milosrdný stín lesa a mraků obavy zmírnily. Avšak už první výstup k dřevěné figurce kloučka Fabiana, patrona zdejšího kraje, připomenul, že zadarmo to rozhodně nebude. Oproti loňsku však kopce zmírnily profily do běhavosti, převýšení zůstalo podobné na 419 metrech.

Lesní těžba na poslední chvíli ještě upravila itinerář, seběh z Hřebenovky musel zpátky kousek na asfalt namísto očekávaných čerstvých stezek. Po delším stoupání však běžci povětšinou přivítali, že mohou rozběhnout nohy před závěrečným členitým úsekem, kde se ještě dalo hodně změnit s finálním umístěním. A pak se vydat za odměnou do místního obnoveného pivovaru… V nohou měli přesně 20,7 km.

Brdský půlmaraton. FOTO: Martin Wawrzyczek
Brdský půlmaraton. FOTO: Martin Wawrzyczek

Z prvního triumfu v seriálu se radoval (střední) triatlonista Martin Berka z Lawi Stars teamu. „Moc se mi to líbilo, nádherná trať. Od druhého kiláku jsem šel sám, ale snažil jsem. Posledních pět už jsem byl ale rád, že mám nějaký polštář, nechtěl bych se s někým nahánět. Přece jen nemám tolik naběháno,“ usmíval se. Na trati strávil 1:25:23 času.

To o druhou příčku dvě minuty za ním hořela bitva až do posledních metrů. Luboš Fábera ze SportRaces rozhodl až v závěrečném seběhu. „Běželi jsme dlouho spolu a pomáhali si, tady už to byl souboj,“ ocenil třetího veterána Zdeňka Becka. První padesátník letos přidal na objemech a jeho forma jde obdivuhodně vzhůru.

Brdský půlmaraton.
Brdský půlmaraton vyhrál Martin Berka FOTO: Martin

Tentokrát si poradil i s bývalým znamenitým maratoncem Čeňkem Filingrem z Kadaně. Ten skončil čtvrtý, ale spolu se svoji svěřenkyní Kateřinou Popelkovou Kameníkovou, druhou nejlepší ženou, získali cenu pro nejlepší pár. I když loňský double dnes už manželů Ondřeje Fejfara a Julie Šimáčkové nevyrovnali.

BRDSKÝ PŮLMARATON 2021: Elitu naháněli veteráni

Brdský půlmaraton
Brdský půlmaraton vede kouzelnou krajinou. FOTO: Martin Wawrzyczek

Mezi ženami vyhrála (1:43:48 – absolutně devatenáctá) Ivana Kopková, markeťačka z Googlu a influencerka. Teď se má čím pochlubit na sockách, že! „Honila jsem se trošku s jedním klukem (Martin Antl), ale v posledním výběhu se mi už moc nechtělo. Ale moc se mi to líbilo, lesní, přitom běhavá trať.“

Brdský půlmaraton. FOTO: Martin Wawrzyczek
Brdský půlmaraton. FOTO: Martin Wawrzyczek

Závodní pole obohatili cizinci, žijící v Praze, z Francie i Brazílie Vasyl Kolka opět jako na Králickém Sněžníku hrdě nesl celý závod na zádech ukrajinskou vlajku. Čestně doběhl i se zátěží čerstvé titanové destičky ve tváři Václav Marek, 66letý spoluzakladatel kvadriatlonu. A kdeže přišel ke zranění? Na zimní vycházce s manželkou, uklouzl na ledě a zlomil si ruku i kosti v obličeji… Nohy zůstaly v pořádku.

Nechyběla ani dvojka skutečných veteránů, 77letí Petr Boušek a Petr Janový dorazili do cíle s šestiminutovým odstupem, ale na stupně vítězů už zase společně.

Brdský půlmaraton.
Brdský půlmaraton. Netypicky vedená trať. FOTO: Martin Wawrzyczek

Doprovodnou devítku vyhráli známý kouč Filip Peřinka (35:45) a mladičká teprve 15ltá Amélie Klajmonová (39:59). Ta předstihla bývalou mistryni světa v duatlonu (2004) Ulrike Schwalbe z německého Marktrodachu, častou účastnici Trail Running Cup i dalších závodů v Česku. Opět běhaly i děti.

INFO: Trail Running Cup

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..