Brdský půlmaraton

Nový Brdský půlmaraton zahájil běžecký seriál Trail Running Cup. Z vítězství se radují zkušený terénní běžec Ondřej Fejfar a jeho přítelkyně Julia Šimáčková.

Trať ve znamení Fabiána, patrona Brd, vedla z Kytína k Dobříši, částečně ve stopě obnoveného nejstaršího maratonu Praha-Dobříš. Jenže nedoběhla až k Vlašce, ale krátce před ní uhnula doprava a vystoupala podél obory Točná až k Hřebenům. Uff, to bylo dlouhé, stejně jako pak seběh až k napojení na úvodní pasáž, tentokrát s kopcem vzhůru, na závěr. Povrch povětšinou zpevněný jen s několika lehce technickými pasážemi, tím však pro přírodní běžce náročnější – vyžadoval dlouhodobě stabilní, tudíž intenzívnější tempo než u členitých trialových závodů. Ale pozor, převýšení 430 metrů, to není málo.

Brdský půlmaraton 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Milovník hor Ondřej Fejfar se sem vydal za poznáním nového běžeckého terénu. „Líbilo se mi tady, ale až mě překvapilo, jak to bylo rychlý a tím náročný. Ale hlavně, že se už závodí,“ říkal, když stanovil základní traťový rekord 1:26:58.

Ani on sám, ačkoliv stihl elitní mistrovský půlmaraton nebo desítku, letos jiné příležitosti neměl. „Mám naběhaná tempa a roviny, chci to využít. Kdo ví, jak to bude s vrchy,“ pokrčil rameny nad dalšími plány. Evropa byla nedávno zrušena a podzimní svět v Thajsku je ještě daleko. Přesto má před sebou výzvu v podobě Broken Arrow ve Squaw Valley ve Skalistých horách. To pak máte motivaci do tréninku!

Také o druhé příčce bylo brzy jasno. Přitom železný muž Petr Švarc přijel na start z Příbrami třicet kilometrů na kole „Po větru, lehce,“ mával rukou. Pohled do jeho občanky ukazuje 55. Bývalý atlet běhá pořád výborně, i když tráví víc času na kole nebo na běžkách. Šest minut za o 23 let mladším špičkovým běžcem není tak moc, že!

Brdský půlmaraton 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Třetí pozice patřila o necelé tři minuty ještě staršímu veteránovi. Bývalému skvělému vytrvalci a vrchaři Čeňku Filingrovi z Kadaně je jedenašedesát a zvládá pořád naběhat 500 km měsíčně. „Ještě jsem to tady neznal, tak jsem to poznal,“ usmíval se. „Běželo se mi dobře, bylo to rychlý,“ hodnotil muž, jež má šanci překonat i věhlas Miloše Chucka Norrise Smrčky. 

Následující běžecko-sociologický postřeh zaslouží už samostatnou poznámku: Výraznou dominanci především čtyřicátníků na těchto tratích potvrzuje pohled do celé výsledkové listiny. Z „juniorů“ pod třicet let se do desítky vešel jen osmý Jan Sládek, běželo jich jen šest. Pět nejlepších padesátníků se vešlo do první čtvrtiny pořadí, ještě druhý z nich Miroslav Nemšák byl devátý. I ženská vítězka má už přes třicet roků. A ještě naopak. Petr Janový z Plzně odběhl celou trať za 3:04, nebyl poslední, a to je mu 76 let!

Brdský půlmaraton 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Mezi ženami zapsala první seriálový triumf Julia Šimáčková, která navázala na svoji atletickou minulost. „S Ondrou jsem se trochu rozběhala, dokonce teď mám stejnou trenérku Jaroslavu Grohovou,“ usmívala se. „Tady mi to vyhovovalo, přece jen náročnější terény mi úplně nesedí. A pořád bylo s kým běžet, i když to bylo s chlapy.“ Za čas 1:54 ji patřila absolutně solidní 26. příčka. Druhá byla šest minut za ní Báječná žena v běhu Iva Didová a třetí Erika Chválová.

Závodní nabídku rozšířila opět kratší zážitková devítka. Vyrazil na ni i Tomáš Janků, bývalý elitní výškař, stříbrný z mistrovství Evropy 2006. „No jo, trošku běhám, abych netloustnul,“ smál se při otázce, zda vzhledem ke své specializaci někdy takovou štreku už vůbec uběhl. Však na ni strávil skoro hodinu. Ale stala se součástí příjemného výletu se dvěma dcerkami a sám se nemohl ulejt. „Bylo to pěkný, moc se nám tady líbilo.“

Vyhráli Zdeněk Melč (39:15) a Michaela Šimlová (45:29).

Brdský půlmaraton 2021. FOTO: Martin Wawrzyczek

Pořadatelský servis zachoval svůj vysoký standard, navázal na loňskou úspěšnou zkušenost s moderní online časomírou tech.orgsu.org, závodníci měli k dispozici elektrolytické nápoje od Hammer Nutrition, specializující na ultravytrvalecké záležitosti, dřevěné účastnické medaile nahradil návrat ke kovové klasice. K tomu pobrdský Kytín, slavící 700 let existence, připravil příjemné zázemí v čerstvě posečeném obecním parčíku včetně dětského okruhu. Zkrátka povedlo se.

INFO: Trail Running Cup 
Kompletní výsledky: Tech.orgsu

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..