vlak

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí vlaky i autobusy.

Vlak do Rožmitálu pod Třemšínem bude jezdit od 12. června do 30. října o víkendech a svátcích. 

Vlak do Trhového Štěpánova jezdí od 4. června do 28. září o víkendech a svátcích. 

Nostalgie po prázdném vlaku

Starostové ukázali před svými voliči, že něco dělají. Nostalgie po vláčcích je silná zvláště ve starší generaci. Do obou obcí jezdily vlaky přes 120 let.

Obnovený víkendový provoz však přivítají snad jen cyklisté, kteří se do souběžných autobusů nevejdou, nebo dětské turistické oddíly, kterým nestačí pro dopravu autobus.

Město Rožmitál pod Třemšínem má železnici roku 1899. Vlaky přijíždí po kolejích z Březnice a potažmo ze Strakonic.

Podle starosty Rožmitálu Pavla Bártla má radnice pocit, že vlak k Rožmitálu historicky patří. Argumentuje také turistickým ruchem. Jednoduše vzal část peněz na autobusy a zaplatil jimi vlaky. Pro představu, o jaké peníze jde: radnice doplatí Českým drahám 306 tisíc korun za letní ježdění. Tedy kromě jízdného ve vlacích, které zaplatí cestující, dostanou od starosty za každou jízdu zhruba 1000 Kč, tedy 100 Kč na kilometr jízdy.

Další tři zrušené lokálky

Středočeský kraj zrušil během loňska provoz na dalších lokálkách, kde se železnice nevyplatila, a nahradil ji autobusovou dopravou. Osobní vlaky nejezdí tratích Vraňany – Lužec nad Vltavou nedaleko Mělníka, Čelákovice – Mochov na pražské periferii a Dolní Bousov – Bakov nad Jizerou na okraji Českého ráje.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..