Letošní drsná zima umožnila lyžovat, kde to dlouhé roky nebylo myslitelné. Jedné noci jsme sjeli Cukrák, poslední kopec Brd, který spadá až do Prahy.

Noční les nad Údolím hvězd. FOTO: Opicakuz

Vrch Cukrák (411 m), též zvaný Kopanina, se zvedá hned nad Zbraslaví. Od hranice Prahy ho dělí jeho vrchol pouhých 10 km. Úpatí patří již Pražanům.

Lyžař na Cukráku. FOTO: Kuba Turek

V Praze obouváme skialpinistické přezkáče, házíme lyže na ramena a třemi městským autobusy se necháme odvézt k televiznímu vysílači u příbramské dálnice D4.

Tady to vypadá jako na horách. Tma. Všude závěje sněhu. Ve výšce 200 metrů nad námi bliká červené světlo vysílačky. Pod námi v údolí svítí Černošice.

VIDEO Na lyžích z Cukráku k Berounce

V desetistupňovém mrazu se rychle oblékáme, nastupujeme do lyží a zapínáme čelovky.

Spustíme se na sever po žluté turistické značce. Někdy jedeme po vyšlapané cestě, jindy svážnicí pro lesní techniku a občas zajedeme do prašanu na pasece.

Lyžař na Cukráku. FOTO: Mates

Zkusíme sjet do Údolí hvězd, ale musíme se vrátit, protože horní část Kazínského potoka je hustě zapadaná  stromy.

Kazínem prudce sjedeme až do rovinatých polích u Lipenců. Odbruslíme do této obce, kde je na konečné stanici připravený městský autobus. Chvilku váháme, zda nevyužít komfortní odvoz domů, ale pak si ještě trochu zajedeme.

Podél Berounky (211 m) vede uježděná polní cesta a vedle ní prošlapaná běžkařská stopa. Na lyžích přejdeme po lávce přes Berounku, vyšlápneme krátký kopeček a na nádraží v Černošicích balíme lyže. Za pár minut jedeme vlakem domů.

Lávka přes Berounku v Černošicích. FOTO: Kuba Turek

Doporučené vybavení

Svezli jsme se 5 kilometrů. Celá trasa vedla s kopce nebo po rovině. Převýšení bylo rovných 200 metrů.

Kromě teplého oblečení jsme potřebovali pražskou Lítačku, lyže, lyžařské hole, lyžařské boty a čelovku. V batohu jsme vezli lékárničku a peněženku.

STRAVA.com: Stáhněte trasu na lyžích


Zobrazit místo Mountains – hory – skály – rocks na větší mapě

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..