Vysoká u Příbramě zámek

Zámek Vysoká u Příbramě je sídlem Památníku Antonína Dvořáka.

Zámeček ve Vysoké u Příbramě nechal postavit hrabě Václav Robert z Kounic / Wenzel Robert Graf von Kaunitz. Budovu v pseudorenesančním stylu a osmihektarový anglický park projektoval architekt Čeněk Gregor. Byly dokončeny 1878.

Vysoká u Příbramě
Kounický zámeček Vysoká u Příbramě. FOTO: Michal Ritter – Wikimedia

Kounic a Gregor

Čeněk Gregor pracoval jako architekt v kanceláři Josefa Hlávky do roku 1873. Poté se osamostatnil a působil především jako stavitel. Dokončil budovu Národního divadla, postavil Muzeum království českého (dnes Národní muzeum), kostel svatého Václava na Smíchově, palác Živnobanky Na Příkopě, Wilsonovo nádraží (dnes Praha hlavní nádraží), Průmyslovou školu na Smíchově a lékařskou fakultu na Novém Městě. Dal podnět k postavení pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, byl čestným předsedou Národopisné výstavy 1895 a jako pražský starosta se zasloužil o moderní systém kanalizace a vodovodů.

Václav Robert z Kounic se sice psal spíš německy než česky a narodil se v Drážďanech, ale považoval se za Čecha. Jako příslušník šlechtického rodu Kouniců se choval vlastenecky. Jako poslanec se zasadil za osmihodinovou denní pracovní dobu dělníků, za rovnoprávný přístup žen k zaměstnání a zrovnoprávnění češtiny s němčinou na pražské univerzitě.

Vysoká u Příbramě
Vstup do Památníku Antonína Dvořáka. FOTO: Chmee2 – Wikimedia

Dvořák a Sládek

Kounic byl švagrem hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Proto mu umožnil zámeček navštěvovat, kdykoli se mu zachtělo. Roku 1884 Dvořák od Kounice koupil nedalekou sýpku / špýchar, který nechal přestavět na letní sídlo. Do tohoto domu pak často jezdil s rodinou až do své smrti 1904.

O kus dál v zahradním domku na okraji parku žil a psal v letech 1897 – 1898 básník Josef Václav Sládek.

Rusalka
Rusalčino jezírko , Vysoká u Příbramě. FOTO: Tsuga – Wikimedia

V parku jsou dvě jezírka, která inspirovala Antonína Dvořáka ke složení světoznámé opery Rusalka. Jedno proto dostalo název Rusalčino jezírko.

památník Antonína Dvořáka
Památník Antonína Dvořáka. FOTO: Středočeská centrála cestovního ruchu

Památník Antonína Dvořáka je věnovaný zejména pobytům skladatele, který si toto místo značně oblíbil a získával tu inspiraci k tvorbě. Muzeum také připomíná osobnost hraběte Václava Kounice. Nachází se v něm koncertní sál, knihovna a galerie, konají se zde svatební obřady.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..