Tok Brdy

Brdy jsou rozsáhlé pohoří ve středozápadní části Čech, které nabízí mnoho možností pro outdoorové aktivity, včetně bivakování. Přespání pod širákem nebo ve stanu je skvělou možností pro ty, kteří chtějí zažít blízkost přírody a zároveň ušetřit peníze za ubytování.

V tomto článku se podíváme na to, co si zabalit do zimního počasí, kde se dá přespat, jaké možnosti tras může turista zvolit a co potřebuje jíst.

V lednu jsme s přáteli absolvovali přespání v Brdech při velmi nízké teplotě -20 stupňů. V Brdech existuje mnoho chatek, které jsou otevřené právě pro přespání. Můžete je využít. Slušností bývá vždy na místě něco zanechat. Ať už se jedná o něco dobrého k snědku, toaletní papír nebo nějakou hru, či naštípané dříví. V chatkách se obvykle nachází krb, stolek s lavicemi k sezení a velká pohovka, na které se bez problému vyspí tři a více lidí. K výbavě často patří sekerka, pila a ešuš.

Seník u Tetřívčího potoka pod Tokem.
Seník u Tetřívčího potoka pod Tokem. FOTO: Kuba Turek

Večer si můžete něco dobrého uvařit v kotlíku a zahrát si s přáteli hry. My si záhráli klasické žolíky a další karetní hry o pár drobných. Pokud nebudete moc zamhouřit oči, můžete si zahrát spoustu her zdarma na https://herni-automaty-zdarma.cz/.

Nakonec se k nám připojili další turisté a vznikla skvělá parta. Pojďme se podívat, co je potřeba k takovému dobrodružství.

Provazec turisté
Zimní cesta na Provazec. FOTO: Mates

Co si zabalit do zimního počasí

Když se chystáte na bivakování v zimních měsících, je důležité si vzít sebou dostatek teplého oblečení a další nezbytné vybavení. Následující seznam může posloužit jako vodítko:

 • Teplé oblečení: termoprádlo, mikina, bunda, kalhoty, nepromokavá obuv, rukavice, šála, čepice
 • Karimatka nebo nafukovací matrace
 • Spacák s nízkou teplotní hranicí
 • Lehký přenosný stan nebo širák
 • Baterku nebo svíčky
 • Kapesní vařič a nádobí (ešus, příbory,hrníček)
 • Potraviny a pití: instantní polévky, instantní kaše, čaj, káva, sušené ovoce, ořechy, svačina z domova
Západ slunce Tok
Slunce zapadá za Tokem, lyžař míří do údolí. FOTO: Kuba Turek

Kde se dá přespat

V Brdech je možné bivakovat na mnoha místech, ale je důležité dodržovat zásady zodpovědného turistického chování a respektovat zákony. V národních parcích a přírodních rezervacích je bivakování povoleno pouze na určených místech.

Mimo tyto oblasti platí zásada „divokého kempování“, což znamená, že se můžete přespávat na volných prostranstvích, pokud to neohrožuje přírodu nebo lidi. Při volbě místa na bivakování je důležité vybírat plochy mimo turistické trasy, abyste minimalizovali vliv na přírodu a zvířata.

Jelikož v Brdech bývalo vojenské cvičiště a části pohoří jsou stále uzavřené z důvodu ohrožení zapomenuté munice, je potřeba se tím bezpodmínečně řídit.

Jaké trasy doporučujeme?

Existuje mnoho možností tras pro turisty, kteří chtějí prozkoumat Brdy. Následující seznam uvádí několik tras, které jsou vhodné pro zimní bivakování:

 • Modrá turistická značka začíná v Příbrami a vede přes vrchol Zlatník do Zbirohu. Je to dlouhá trasa, která nabízí krásné výhledy na celé pohoří.
 • Zelená turistická značka začíná ve Zdicích a vede kolem několika rybníků až na nejvyšší brdský vrchol Tok. Je to méně náročná trasa, vhodná pro začátečníky.
 • Červená turistická značka vede z Mníškau pod Brdy na druhý nejvyšší brsdký vrchol Praha. Je to náročná trasa, která nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.
 • Žlutá turistická značka začíná v Hořovicích a vede přes Křivoklát na Karlštejn. Je to krásná trasa, která vede přes důležité hrady českých dějin.
alej Záběhlá
Alej U Záběhlé klesá z Prahy k Padrťským rybníkům. FOTO: Kuba Turek

Co v zimě jíst

Když se chystáte na zimní bivakování, je důležité si vzít s sebou dostatek potravin a pití. Následující seznam uvádí několik tipů na jídlo, které lze snadno připravit na turistickém vařiči:

 • Instantní polévky: Tyto polévky jsou snadno připravitelné a nabízejí rychlý zdroj energie.
 • Instantní kaše: Tyto kaše jsou také snadno připravitelné a nabízejí též rychlý zdroj energie a sacharidů.
 • Svačiny: Sušené ovoce, ořechy, suchary a čokoláda jsou dobré svačiny pro turisty, kteří se chtějí udržet v kondici během pochodu.
 • Čaj a káva: Teplé nápoje jsou dobré pro udržení tělesné teploty a hydrataci.

Bivakování v Brdech v zimních měsících může být skvělým zážitkem pro ty, kteří milují outdoorové aktivity a chtějí se přiblížit k přírodě. Při bivakování je důležité mít dostatek teplého oblečení a vybavení, a také respektovat zásady zodpovědného turistického chování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..