hrušeň strom Drásov

Hrušeň hnilička z obce Drásov na Příbramsku se stala vítězkou ankety Strom roku 2022.

Celkem ve zpoplatněném hlasování volilo svého favorita přes 6,5 tisíce lidí. Výtěžek bezmála 215 tisíc korun putuje na arboristické ošetření a nové výsadby.

Hrušeň hnilička rostoucí mezi obcemi Drásov a Dlouhá Lhota u Příbrami stojí v těsné blízkosti uranové šachty, která byla otevřena koncem 50. let dvacátého století. Vytěžená radioaktivní hlušina se vyvážela na haldu nedaleko stromu. Její okraj se zastavil až v roce 1964 pouhých pětadvacet metrů od letošní vítězky.

strom hrušeň
Hrušeň hnilička v Drásově. FOTO: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství

„Je neskutečné, že v těžkých podmínkách během těžby v uranových dolech strom vůbec přežil. A ještě v takové kondici, jedná se o ovocný strom s ohromujícím obvodem kmenu 390 centimetrů a věkem okolo 300 let. Neumím si představit názornější naplnění motta naší ankety, kdy hledáme a oceňujeme stromy s nejsilnějšími příběhy,“ podotýká Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka z Nadace Partnerství.

KOSMAS.cz: vyberte si knihu, jak pěstovat ovocné stromy

strom Drásov
Hrušeň hnilička v Drásově. FOTO: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství

Život jí dává síla přírodního ducha a podpora lidí v okolí. Přihlásili ji manželé Kopáčkovi, pro které je symbolem jejich lásky. „Hrušeň hniličku jsme nominovali společně s manželem v období, kdy jsme oslavili 30 let společného manželství a navždy to bude spojeno s tímto výročím,“ přiznává pár. „Soutěž Strom roku pro nás znamenala velkou zkušenost, setkání s úžasnými lidmi, které jsme poznali díky společnému zájmu o stromy a přírodu. Vytvořili jsme tým lidí na podporu hrušky a společnými silami ji dostali do povědomí lidí, což byl pro nás cíl. Máme velkou radost, když hrušku lidé jezdí obdivovat do naší krásné obce Drásov. Nadace Partnerství dělá skvělou práci a anketa Strom roku nám ukázala, že i v dnešní těžké době má smysl bojovat za přírodu, ale teď už víme, že to není jednoduché.“

strom hrušeň
Hrušeň hnilička v Drásově. FOTO: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství

Nyní si hruška bude moci dopřát zaslouženou ozdravnou kůru. Jako výhra v soutěži ji totiž čeká arboristické ošetření od dlouholetého partnera ankety PROSTROM Bohemia.

strom hruška
Hrušeň hnilička v Drásově. FOTO: Bořivoj Hájek – Nadace Partnerství

Strom roku České republiky 2022

1. Hrušeň hnilička – Drásov
2. Javor babyka – Ústí nad Orlicí
3. Sousedská hruška – Kralice nad Oslavou
4. Lípa osudu – Chvalkovice
5. Tajemný hradní pán – Komňa
6. Bratrská lípa – Kunvald
7. Vorařská lípa – Záměl
8. Majestátní dub pod Šumnou – Klášterec nad Ohří
9. Jinan na Mendlově náměstí – Brno
10. Bartákova třešeň – Hostěnice
11. Popovská bříza – Jáchymov
12. Prajzovská hruška – Hostišová

INFO: Strom roku


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..