U Příbrami vyrostla nová Alej svobody věnovaná obětem těžby uranu k komunismu. 10 lip a 89 javorů nově roste podél pěší a cyklistické trasy, na kterou navazuje evropská poutní trasa Via Nova. Vysázelo ji 400 dobrovolníků.

Poslední stý strom – symbolicky přímo v areálu Vojna, který sloužil pro internaci politických odpůrců komunistického režimu – zasadily společně patronky výsadby Libuše Musilová a Klára Formanová, zástupci města Příbrami Hornického muzea a Středočeského kraje.

Komunistické křivdy v uranových dolech

„Rád bych poděkoval každému ze čtyř set sázejících za pomoc při výsadbě Aleje svobody v Příbrami. Významně jste tím přispěli k úspěchu iniciativy Sázíme budoucnost, jejímž cílem je vysadit 10 milionů stromů v České republice do 5 let. Výsadbou Aleje svobody si každoročně připomínáme výročí 17. listopadu. Letos jsme si u Památníku Vojna připomněli i křivdy uranových dolů a komunistického režimu,“ komentuje ředitel pořadatelské Nadace Partnerství Petr Kazda.

Alej svobody Příbram – Vojna. FOTO: Jakub Caha

„Je pro mě velkou ctí být patronkou letošní Aleje svobody. Můj tatínek Jiří Stránský byl politický vězeň a strávil víc jak deset let v komunistických lágrech. Pro něj i naši rodinu je místo letošní výsadby symbolické. Táta vždy ctil pravdu a chránil svobodu a byl životním optimistou. Myslím, že by měl dnes radost. Vážil si a miloval mladé lidi a jejich boj za svobodu přírody,“ vzpomíná Klára Formanová, jejíž otec protiprávně strávil na Vojně pět měsíců z celkového trestu.

„Sázení stromů je obecně bohulibým počinem. Tentokrát jsme nesázeli pouze z důvodu ekologického, ale v Aleji svobody, která se má stát symbolem naší národní paměti, úcty, a hlavně vděčnosti za to, že můžeme žít ve svobodné zemi, kde jsou respektována lidská práva, kde není nikdo perzekuován za odlišný názor, a kde fungují principy demokracie,“ dodává starosta Příbrami Jan Konvalinka.

Alej svobody. FOTO: Jakub Caha

„Věřím, že výsadba Aleje svobody u bývalého vězeňského zařízení pro odpůrce komunistického režimu bude symbolem statečnosti lidí, kteří tady byli vězněni. Je nám ctí, že Nadace Tipsport se jako strategický partner projektu může podílet i na tom, aby se na křivdy komunismu nikdy nezapomnělo. Záleží nám na tom, jak se tady žilo a jak se tady bude žít,“ poznamenává ředitelka nadace Lucia Štefánková.

Čtvrtá alej není poslední

Putovní Alej svobody je již čtvrtou výroční akcí Nadace Partnerství, která chce prostřednictvím stromů ukázat na důležité momenty československé státnosti. Po prvotní Aleji pod Řípem, rostou další symbolická stromořadí ve Vestci u Prahy a naposledy v místech bývalé železné opony v Šatově.

INFO: Alej svobody 

Koncentrační tábory

KOMUNISMUS Jáchymovské peklo a Doktor Máj z lágru (Jáchymov)

KOMUNISMUS Památník Vojna (Příbram)

KOMUNISMUS Jeden malý zapadlý komunistický koncentrák (Sýrovice)

NACISMUS Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka (Svatava)

NACISMUS Malý eficientní koncentrák a Česká socha vítá (Mauthausen)

NACISMUS Pieta v terezínském koncentráku (Terezín)

NACISMUS Schindlerův seznam (Krakov) 

Více k tematu: Nový fenomén dark tourism a Nejtemnější turistický cíl


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..