Dva otužilí trampové Packard a Brochers nazvali svoji partu Brdská zimní armáda a vyrazili tábořit na zimní Brdy. Spali na sněhu v děravých dekách a mokrých botách. Psal se rok 1929 a oni se stali se legendami. Byli totiž první, kteří si na něco takového troufli. Od té doby do Brd přicházejí další trampové, skauti, turisté a milovníci drsné romantiky.

I vy si můžete vychutnat krásy zimního táboření.

Strážci hor

Budete si to pamatovat do smrti. Není mnoho tak mystických okamžiků, jako když stojíte pod nekonečně černou oblohou, zíráte na miriády hvězd, okolo křupe sníh, mrazivý vzduch jako by na pár chvil zkamení a civilizace zůstane v údolí hluboko pod vámi.

Zároveň ovšem určitě nezapomenete na prochladlé nohy, čekání na ráno s drkotajícími zuby, studící spacák a zmrzlé boty.

Brdská zimní noc. FOTO: Jan Červ Šlechta

Bdít nad vámi bude Fabián, synovec samotného Krakonoše. Někde na Hřebenech prý spí v kamenné posteli, na Plešivci pěstuje ve skryté zahrádce léčivé rostliny. Za zahrádkou je ukryta skála Hadí královny, kde se vždy o poledni ukazuje toto obávané brdské zjevení.

Víkend na Hřebenech

Hřebeny, nejkrásnější a nejdivočejší část Brd můžete i v zimě prozkoumat za víkend. Vystoupíte z vlaku v Hostomicích a stoupáte po silničce na sedlo nad Dobříší. Na něm odbočíte doprava po červené turistické značce do hlubokých lesů.

Následuje nepříjemné a zdlouhavé stoupání na kamenitou Kuchyňku (635 m). Co vás může po cestě potěšit, jsou snad jen mohutné buky připomínající původní porosty zdejších hor.

Odměnou je dlouhé pohodlné klesání ke Křižatkám pod Plešivcem. Jestli si počkáte na dostatek sněhu a pojedete na běžkách, můžete se pustit z kopce opravdu naplno, protože na rovné a široké lesní silničce je vidět na půl kilometru daleko.

Plešivec daleko a vysoko

Na závěr čeká nejvyšší kopec trasy Plešivec (653 m). Pro pěší výstup ovšem existují přiléhavější slova jako plazení nebo drásání.

Nahoře zprava minete největší kamenné moře ve středních Čechách, zleva skalní útesy a najdete skalní převis nebo jiné příhodné místo na přenocování. Máte v nohách nějakých patnáct kilometrů.

Ráno se můžete rozhlédnout z okrajových skal do kraje, případně zkusit najít zbytky keltského hradiště na vrcholu Plešivce. Potom se spustíte do podbrdské roviny a po červené značce sejdete čtyři kilometry na nádraží do Lochovic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..