Schůzku velkých vlastníků lesů ve středních Brdech svolal ředitel divize vojenských lesů Hořovice Petr Švadlena. Hlavním tématem setkání byla ochrana před lesními škůdci, především kůrovcem.

Vojenské lesy a statky iniciovaly jednání z preventivních důvodů, protože brdské lesy jsou ve srovnání s jinými regiony stabilizované. „Situace se ještě v letošním roce může vyvíjet. Kůrovec působí vážné škody v šesti krajích a pokračující teplé a suché počasí svědčí jeho rozvoji,“ míní ředitel Petr Švadlena. „Podkorní škůdci neberou ohledy na hranice pozemků, a proto je důležité, abychom v Brdech táhli všichni za jeden provaz.“

Brdští lesníci domluvili do budoucna pravidelné setkávání a vzájemnou spolupráci při leteckém monitoringu zdraví lesa i společném vyhodnocení celé sezóny.

Sucho oslabilo stromy a vyvolalo semenný rok

Setkání se zúčastnily podniky Vojenské lesy a statky, divize Hořovice, Colloredo-Mannsfeld Zbiroh, Arcibiskupství Pražské,  polesí Rožmitál, Lesy České republiky, Městské lesy Příbram a lesnická firma Kaiser Rožmitál.

Zástupci vlastníků se navzájem informovali o stavu svého lesa a opatřeních na jeho ochranu. Především se jednalo o zachycení prvního rojení lýkožrouta. Lesníci se shodli, že letošní vývoj škůdců je kvůli brzkému nástupu teplého počasí o měsíc rychlejší než jiné roky. Suchem oslabené porosty navíc reagují v letošním roce vysokou plodností. Semenný rok téměř u všech dřevin porosty dále vysiluje.

„Nebezpečí je stále vysoké,“ připomíná ředitel Petr Švadlena. „Vyjma pracného a nákladného odkornění kmenů je možné provést asanaci zasaženého dřeva pouze chemicky. S ohledem na životní prostředí a čistotu vod máme snahu provádět chemickou asanaci mimo lesní porosty na manipulačních plochách.“

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..