Ve vrcholových partiích Brd to vypadá jako na Šumavě. Pláně zarostlé vysokou trávou střídají hluboké lesy. Jinak tomu není ani okolo bývalé Padrtě v Brdech. Pojďme se do kouzelné krajiny středních Brd podívat. Povede nás Padrťský potok, který se ve Strašicích přejmenovává na známější Klabavu.

Domy jsou zde zničené do základů, pole dávno zarostla býlím a louky jsou podmáčené.

Padrťská pláň.

Přesto se přichází dost pěších turistů a přijíždí hodně cyklistů, kteří aby se podívali na vyhlášené Padrťské rybníky. Na jaře obdivují svěží zeleň. V podzimních dnech se Padrť totiž v barevných odstínech od jasně žluté, přes červenou až po temně zelenou a modrou.

Železářská historie

K Padrťským rybníkům se pěšky dostaneme nejkratší cestou z Teslínů, kam o víkendech zajíždí ranní autobus. Projdeme necelé dva kilometry lesem přímo na sever a můžeme obdivovat Horní Padrťský rybník. Když ho obejdeme, následuje Dolní Padrťský rybník.

Celková délka obou rybníků je dva a půl kilometru, což je na lesní nádrže opravdu hodně. Vznikly ve středověku kvůli zásobování vodou zdejších železnorudných dolů a hamrů. Dnes slouží jako chovné nádrže a pravidelně se zde konají velké podzimní výlovy s účastí veřejnosti.

Cyklisté na Padrti.

Na hráz dolního rybníka lze přijet na kole po dobré asfaltce z Rožmitálu přes Věšín a Bukovou. Sem lze dojít i pěšky od vlaku z Mirošova přes Skořice a lesními cestami podle mapy a kompasu.

Padrťská pláň

Obrovská pláň zarostlá vysokou trávou, která se rozkládá pod rybníky, byla do roku 1952 osídlena několika vesnicemi, ze kterých byla železářská a dřevorubecká Padrť největší a nejbohatší. Dnes tu nestojí ani jeden dům, v terénu nejsou rozeznatelné skoro ani základy, zkušené oko však pozná rozdělení polností a systém bývalých komunikací.

Padrťský potok pod Padrťskými rybníky.

Po silnici scházíme podél levého břehu Padrťského potoka středem pláně až k mostku, kde se silnice rozdvojuje. Cyklisté mohou zvolit pravou i levou variantu, protože obě se po třech kilometrech u dalšího mostu zase spojují. Jen je potřeba se co nejvíce držet směru potoka a neuhýbat po silničkách vysoko do svahů okolních hor.

Lesní meandry

Pěší mohou prozkoumat meandry živého potůčku a hluboké lesy v jejich těsném sousedství. Za zmíněným mostem pokračujeme po pravém břehu hliněnou válcovanou silničkou k loveckému zámečku Tři trubky. U něho ústí do Padrťského potoka Třítrubecký potok, který také stojí za prohlídku. Samotný zámeček se teprve bude opravovat, neboť Vojenské lesy s nám mají velké plány. Společně s CHKO Brdy zde vybudují ekocentrum, parkoviště a další zázemí pro turisty.

Silničkou pokračujeme podél potoka dolů z hor a po několika kilometrech vcházíme do malebné podhorské vesnice Strašice. Za vidění tu stojí především mnoho roubených a pečlivě udržovaných chalup.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..