Otevřené mezinárodní Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019, které se konalo v Jesenikách, prověřilo dovednosti vojáků z oblastí speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů.

Vojáci dělostřeleckého pluku Jince přebírají stříbrné medaile Winter Survival 2019. FOTO: Jiří Pařízek

Čtyřdenní závod se dvěma přespáními ve volné přírodě zdárně dokončilo 16 družstev z 19.

Výstup slovenského družstva po sjezdové trati. FOTO: Jiří Pařízek

Tradice od roku 1924

Letošní ročník armádního přeboru Winter Survival se dvakrát obrátil k historii. Pořadatelé chtěli připomenout čtvrt století existence náročného novodobého závodu a zároveň výročí prvních mezinárodních armádních lyžařských závodů vojenských hlídek, které se uskutečnily roku 1924 v Železné Rudě.

Tříčlenné hlídky složené z vojáků tvořily 15 domácích a 4 zahraniční družstva. V rámci Armády České republiky byly reprezentovány pozemní síly, vojenské školy vyslaly tři týmy, Agentura logistiky ve Staré Boleslavi dvě hlídky, po jednom družstvu byly zastoupeny vzdušné síly, Vojenská policie a Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad v Dobrušce. Ze zahraničí přijeli vojáci z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

Winter Survival 2019. Slavnostní vyhlášení výsledků v Karlově Studánce. FOTO: Jiří Pařízek

1. Hranice, 2. Jince, 3. Žilina

Vítězem 25. ročníku Winter Survival se stalo družstvo 7. mechanizované brigády v Hranicích ve složení kapitán Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), rotmistr Josef Zlámal a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „Bylo to těžké, ale motivace byla veliká. Jsme rádi, že jsme letos vyhráli my. Od začátku jsme se velmi snažili a také jsme měli štěstí,“ zhodnotil výsledek hlídky kapitán Viktor Novotný.

Tým vojáků 7. mechanizované brigády patří na mistrovství Winter Survival tradičně k nejlepším. Od roku 2014 třikrát za sebou zvítězili a loni byli druzí.

Winter Survival. Tým ženijního praporu postupuje zimním terénem Jeseníků. FOTO: Jiří Pařízek

Stříbrné medaile vybojovali vojáci z 13. dělostřeleckého pluku Jince, nadporučík Matěj Picka, desátník Tomáš Bobek a svobodník Vojtěch Neumann.

Bronz zaslouženě získali rotmistr Martin Dlhopolec, četař Vladimír Šooš a desátník Michal Rajniak ze slovenského 5. pluku speciálního určení v Žilině. „Byl to lítý boj až do konce. Z třetího místa máme obrovskou radost,“ uvedl rotmistr Martin Dlhopolec, který také pochválil organizátory víceboje za kvalitní závod.

Winter Survival Jeseníky. Táboření pod širým nebem. FOTO: Jiří Pařízek

Pohyb v zimní krajině

Vojáci se přesunovali na velké vzdálenosti především na skialpinistických lyžích, překonávali zasněžené skály a umělé překážky, stříleli z útočných pušek i pistolí.   Dvakrát přespali s vlastním vybavením pod širým nebem.

Paralelní slalom dvou tříčlenných hlídek. FOTO: Jiří Pařízek

V posledních soutěžních disciplínách šlo především o rychlost při slalomu a fyzickou kondici při výstupu po sjezdovce. Do čtvrteční etapy nenastoupila dvě družstva ze zdravotních důvodů – vojáci z 26. praporu horských myslivců z Rakouska a příslušníci 153. ženijního praporu z Olomouce. Paralelnímu slalomu suverénně kralovali vojáci 5. pluku speciálního určení v Žilině, na které české týmy nestačily.

INFO: Univerzita obrany

Podrobné reportáže
Winter Survival 2019

Winter Survival 2019 vyhrála 7. mechanizovaná brigáda Hranice
Winter Survival 3. den: lezení po skalách v Rabštejně

Winter Survival 2. den: vojáci lezli po skalách a překonávali překážky
Winter Survival 1. den: závodí také dvě ženy
V Jeseníkách byl zahájen extrémní armádní závod Winter Survival
Armádní Winter Survival začíná dnes v Jeseníkách
Winter Survival 2019, jubilejní 25 ročník

2018 Armádní Winter Survival
2017 Vojenský Winter Survival v Jeseníkách

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.