vojáktrénuje

Rokycanský soud se znovu zabývá úmrtí vojáka Vlastimila K., kterého předloni zabil výbuch dělostřelecké protitankové střely během asanačních prací v Brdech.

V dubnu sice zprostil obžaloby vojenského pyrotechnika Martina Dudu (45 let) za porušení předpisů při manipulaci s nevybuchlou municí, ale Krajský soud v Plzni jeho rozhodnutí zrušil.

Žalobkyně viní pyrotechnika z obecného ohrožení z nedbalosti. Martin Duda, příslušník 15. ženijního pluku v Bechyni, tvrdí, že se cítí nevinen.

Ostrá munice na nesprávném místě

„V rámci hloubkového pyrotechnického průzkumu v CHKO Brdy v době, kdy se v místě nacházelo dalších 18 příslušníků armády, obžalovaný v postavení hlavního pyrotechnika nejprve nalezenou munici nesprávně identifikoval jako náhradní zapalovač střely,“ uvedla státní zástupkyně. „Především nesprávně identifikoval zapalovač střely, který je určující pro další manipulaci. Jednalo se o dělostřeleckou střelu 85 mm se zapalovačem. Poté v rozporu s nařízením velitele přenesl munici do vzdálenosti 50 až 100 metrů od vojáků, kteří průzkum prováděli. Porušil tím předpisy a tím zvýšil nebezpečí škodlivého účinku výbuchu, neboť střepiny mohou působit až do vzdálenosti 800 metrů.“

„Působil jsem na místě jako hlavní pyrotechnik. Skupiny vojáků byly rozděleny do dvojic. Pak mě dvojice vojáků zavolala, že našli dělostřeleckou střelu ráže 100 mm. Byla odkrytá do poloviny. Dočistil jsem si jí v místě zapalovače a dal jim za pravdu, že není ostrá. Poznal jsem to podle červeného křížku na zapalovači. Když jsem měl jistotu, že je bez výbušniny, dočistil jsem ji a střelu odnesl na dočasné místo sběru, kde jsem ji ponechal,“ vypovídal dnes u soudu obžalovaný s tím, že žádná další munice na skládce nebyla.

NAŠEBRDY.cz o tragické nehodě psaly dříve:

2022 Pyrotechnik byl obviněn kvůli smrti vojáka při likvidaci munice na Kolvíně

2021 Pyrotechnik zemřel v nemocnici

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..