Běhej Brdy

15. dubna v Brdech začne devátá sezona seriálu Běhej lesy. Od jara do podzimu zavádí běžce do nejkrásnějších lokalit Česka. Svému názvu vzdává čest, neboť trasy vedou převážně skrze lesy.

Svou trasu najde každý běžec, protože všechny zastávky seriálu nabízí různé délky a obtížnosti. Pro rok 2023 připravili organizátoři dvě velké novinky. V červnu bude mít premiéru týmový závod po osvědčených trasách v srdci Vysočiny – Žďárských vrších. V červenci poprvé proběhne závod v Krušných horách na Klínovci. 

Běhej Brdy
Běhej Brdy. FOTO: Raul

Nejvýraznější novinkou seriálu je Týmovka, která se bude konat o víkendu 16. až 18. června. Zázemí bude mít v obci Milovy na Vysočině. Organizátoři lokalitu nevybrali náhodou, v předchozích letech se zde běhaly nádherné závody jednotlivců. Formát závodu bude originální: družstva složená ze čtyř až osmi členů a každý z nich bude muset zdolat tři rozdílné okruhy, které budou měřit dohromady zhruba 25 kilometrů. Mimo běžecké části bude součástí Týmovky také doprovodný program plný sportu, hudby, kde se představí například vítěz české Eurovize Vesna, zábavy i vzdělávání.

Další novinkou je závod na Klínovci. Startovat se bude 15. července z nejvyššího bodu Krušných hor, kam se běžci vyvezou lanovkou, cesta do cíle vede po tratích o délce 12 a 22 km. 

44 kilometrů přes Brdy

Celý seriál však odstartuje již o tři měsíce dříve 15. dubna ve vojenském újezdu v Brdech. I zde čeká na běžce vylepšení v podobě nové ultramaratonské trati na 44 km. Trasa vede výhradně lesem a přes nejvyšší kopce. 

Běhej Brdy
Běhej Brdy. FOTO: Raul

Běhej lesy následně i ve zbytku jara zůstanou v Čechách. Po Brdech se běžci mohou 13. května opět těšit na závody v okolí hradu Karlštejn a lomu Velká Amerika. Třetí a čtvrtou zastávkou jsou zmíněné novinky – Týmovka a Klínovec.  Druhou polovinu sezony rozjedou 12. srpna závody na Bílé. Prestižní běhy v Jizerských horách po stopách běžkařského závodu Jizerská 50 se uskuteční 26. srpna. Devátého září přijde na řadu noční specialita ve vojenském prostoru Boletice. Závodníci běhají v noci a na cestu si svítí čelovkami. Seriál končí tam, kde vloni začal – v Lednicko-valtickém areálu. Rozlučka se sezonou tak bude na rovinatých trasách.

Neměli bychom opomínat ani charitativní rozměr závodů Běhej lesy, proto i nadále zůstává součástí každého našeho závodu také PVZP FénixRun. Rodinný závod na 4-5 km můžou účastníci absolvovat i s kočárkem, s dítětem na zádech nebo si třeba trasu závodu jenom projít. Celé startovné z PVZP FénixRunu putuje na pomoc potřebným, například minulý rok jsme české nadace podpořili částkou 1 600 000 Kč. Doufáme, že tuto metu zase překonáme, buďte u toho také! 

INFO: Běhej lesy a Týmovka 

Běhej Brdy
Běhej Brdy. FOTO: Raul

Důležité články pro maratonské nováčky

ZDRAVÍ Jak správně běhat a neničit si klouby?

KONDICE Běhání pro začátečníky. Jak začít?

KNIHA Jak uběhnout maraton za 100 dní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..