Parťský potok

Vojenské lesy a statky spustili předvánoční prodej ryb z ekologických chovů na slavných Padrťských rybnících.

Na sádkách v Mirošově nabízí státní podnik v rozšířeném předvánočním prodeji kapry za 99 korun za kilogram, v nabídce jsou také další ryby a vánoční stromky s certifikátem původu z trvale udržitelného lesního hospodaření. Smrček vyjde na 180 korun, borovice na 300 korun.

V posledním týdnu před Štědrým dnem od pondělí do pátku budou mít rybáři z Brd otevřeno denně od 8 do 16 hodin.

Zatímco ve stánkovém prodeji se ceny kaprů z intenzivních chovů letos šplhají až k 140 korunám za kilogram, státní podnik stále nabízí ryby ze svých ekologických chovů v srdci unikátní přírodní oblasti za 99 Kč/kg.

Ekologický chov ryb

„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize Vojenských lesů a statků Hořovice David Novotný.

Sádky Vojenských lesů a statků v Mirošově se nacházejí v dostupné vzdálenosti od hlavního města Prahy i krajské metropole Plzně. Proto zájem o kapry z Padrťských rybníků v posledních letech, kdy se bývalý vojenský újezd otevřel veřejnosti, raketově roste, především kvůli přírodní kvalitě ryb.

Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky.

Vedle kaprů budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni.

Udržitelné lesní hospodářství

K mání zde budou také vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, jež je šetrné k životnímu prostředí. Jde o stromky z výchovných zásahů, tzv. probírek a prořezávek, prováděných v brdských lesích, které je nezbytnou součástí péče o les a prořeďují se jimi odrůstající porosty. Stromky tak nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu.

Sádky v Mirošově se nacházejí u Dobřívské ulice na silnici č. 117 poblíž železničního nádraží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..