Velká kniha o táborech

Dlouho připravovaná Velká kniha o táborech konečně vyšla.  Tlustospis shrnuje velké množství teoretických návodů, jak vést dětský tábor.

Počtou si v ní především táboroví hlavní vedoucí, ale také další vedoucí, instruktoři, rádci, kuchaři, vychovatelé, zdravotníci, hospodáři a všichni ostatní, kteří mají co do činění s vedením dětí na letních táborech.

Kniha popisuje na 663 stranách, jak postupovat krok po kroku před táborem, během tábora a po táboře. K tomu dodává příklady a speciální tipy na jednotlivé činnosti.

Po dlouhých letech je to základní publikace, která shrnuje vše, co je potřeba znát k organizování tábora. Nezbytně tedy bude součástí soukromých knihovniček, ale také příručních knihoven v domech dětí a mládeže, u skautů, pionýrů i pořadatelů komerčních táborů. Už teď je k přečtení také ve veřejných knihovnách.

Velká kniha o táborech
Velká kniha o táborech. FOTO: Horydoly.cz

Velká kniha o táborech je rozdělena na tyto celky:

Pořadatel a personál
Účastníci
Termíny a časový plán
Místo a ubytování
Cíle a program
Stravování
Doprava
Vybavení a materiál
Hospodaření
Provoz
Dokumentace
Speciální tábory

Knihu mnoho let sepisovali oslovení praktici i teoretici pedagogiky volného času. Na textu se podíleli Zuzana Brzobohatá (Brontosaurus), Jiří Bulín (DDM Třemošná), Jan Burda (Centrum volného času Hrubínka), Michaela Jelenová (DDM), Jakub Jonáš (řízení rozvoje projektů), Václav Kappel (Brontosaurus), Kateřina Palová (Duha Tuláci Olomouc), Barbora Petrová (lékařka), Kristýna Petrová (DDM Vážka Mimoň), Stanislav Prais (TOM), Hana Procházková (Středisko volného času Brno), Zdeněk Rajtr (Pionýr), Alena Smyslilová (učitelka), Jakub Sotl (Klub Pathfinder), Ondřej Turek (DDM Praha), Ondřej Víšek (lékař), Martina Vrbická (Doučovací centrum SOVA Čáslav) a Radek Zlesák (poslanec).

Ondřej Turek doporučuje: 3 dobré dny na začátek a konec dne

Velká kniha o táborech
Velká kniha o táborech. FOTO: Horydoly.cz

Na konci knihy je vytištěný unikátní kód k užitečným materiálům, které lze stáhnout z webu ve formátu PDF. K dispozici jsou dvě kompletní celotáborové etapové hry včetně diplomů, pohlednic a designových dokumentů, ukázky rámcových programů i manuálu tábora, náměty her pro výuku tábornických dovedností, postup stavby tábora s nákresy, návrh třítýdenního jídelníčku a kuchařka pro tábor bez elektřiny, zásady zajištění hygienického standardu na táboře včetně přehledu nejčastějších prohřešků z pohledu hygienických kontrol. 

Prostějov, Computer Media 2022. Vázané. Orientační cena 750 Kč. Knihu koupíte v knihkupectví Kosmas.

Velká kniha o táborech
Velká kniha o táborech. FOTO: Horydoly.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..