Valdek

Třemi jarními brigádami rozjeli v tomto roce svou činnost dobrovolníci z občanské iniciativy Hrad Valdek. Sdružení nadšenců ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky pečuje o tuto středočeskou památku, která je jednou z dominant chráněné krajinné oblasti Brdy.

První brigáda proběhla v sobotu 19. března a zúčastnilo se jí celkem 11 lidí , kteří dohromady odpracovali 66 hodin.

Valdek
Hrad Valdek potřebuje neustálou péči. FOTO: VLS

„Věnovali jsme se úpravám koridoru hlavní brána a branka, dále od hlavní brány směrem k dolnímu paláci – sbírání odpadků, odstraňování plevele, kořenů, pařezů, přesun kamenů na jednu deponii u věže, odnesení větví a dřeva, které do areálu natahali návštěvníci zpět mimo hrad, likvidace ohnišť,“ vyčíslil Michal Kutzendörfer ze spolku Hrad Valdek.

Valdek
Hrad Valdek je proslulý mohutnou obrannou věží. FOTO: VLS

Druhá brigáda pak proběhla za obdobného počtu dobrovolníků. Spolek se při ní i přes zimní počasí věnoval úpravám ploch na nádvoří vedle věže, dobývání pařezů a vytrhávání náletů. Součástí akce byl i tesařský workshop, který účastníci přijali jako příležitost zahřát se v mrazivém brdském počasí tesáním.

Valdek
Hrad Valdek. Brigádníci čistí středověkou zříceninu. FOTO: VLS

„Hrad Valdek byl převeden do majetku Vojenských lesů a statků po zrušení vojenského újezdu v roce 2016. V současnosti ve spolupráci s místní samosprávou i spolkem hledáme dlouhodobý způsob, jak pečovat a financovat tuto památku. Aktuální pomoc spolku s údržbou e v tomto mezidobí pro nás vítanou pomocí, za kterou děkujeme,“ dodal ředitel brdské divize Vojenských lesů David Novotný.

NAŠE BRDY: Valdek, hrad ukrytý v hlubokých brdských lesích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..