Chytré hodinky patří mezi wearables neboli nositelnou elektroniku. Potřebujete vědět, kde právě stojíte, kam jdete, jak rychle jdete, kolik energie jste vydali, chcete znát svůj tep? Rádi byste jednoduše sledovali i v přírodě například maily, zprávy z messengeru, nebo rovnou telefonovali pomocí hodinek?

Smartwatch neboli chytré hodinky vám to všechno splní nejen doma, ve městě, v autě, ale také v lese nebo na louce. Za jakýchkoliv podmínek, v dešti, sněhu, mrazu i horku.

Jak vybrat správný model přesně podle vašich potřeb? Výrobci nabízejí tři základní druhy – chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky.

hodinky s GPS
Kdo chce kam, pomozme mu tam! FOTO: Hodinkovna.cz

Sporttester shromažďuje data pro sportovce

Hodinky zvané sporttestery jsou vlastně malé výkonné počítače a fyziologické laboratoře v jednom. Během sportovních aktivit měří, ukládají a analyzují údaje, které sesbírají o vašem těle. Kromě měření času, stopek a dalších běžných funkcí mívají v sobě zabudovaný krokoměr, měření tepu, rychlosti pohybu, zaznamenávají vzdálenosti, spálené kalorie a další údaje důležité pro trénink.

Mezi speciální funkce patří délka kroku nebo VO2max, což využívají především běžci. Počítač uplavaných bazénů je důležitý pro sportovní i kondiční plavce. Nadmořská výška, nastoupané a sklesané převýšení, záznam trasy a navigace po předem nahrané trase jsou údaje, které ocení všichni, kteří se pohybují v terénu, tedy turisté, horolezci, skialpinisté, vodáci či cyklisté na horských kolech.

Následné nahrání do notebooku, mobilu nebo do sportovních aplikací na internetu umožňuje komplikované analýzy pro zlepšení sportovních výkonů. tyt údaje se velice hodí také při cíleném hubnutí.

Dražší sporttestery doplňují sportovní funkce kancelářskými doplňky. Zobrazují volání z připojeného mobilního telefonu, přehrávají hudbu nebo třeba s nimi lze bezkontaktně platit místo bankovní karty.

Plusy:

Dobré ovládání tlačítek

Výdrž baterie

Propojení s hrudním pásem

Propojení s mobilem

Mínusy:

Velikost

Sportovní design

Sporttester
Sporttester slouží především sportovcům. FOTO: Hodinkovna.cz

Fitness náramek váží málo a umí hodně

Sportovní nadšenci, kteří chtějí vědět, jak trénují a jak na tom vlastně jsou, si mohou místo mohutného a drahého sporttesteru pořídit raději malý a lehký fitness náramek. Obvykle se jedná o jednoduchý úzký displej na plastovém řemínku.

Náramek zobrazuje jen málo informací. To odpovídá jeho účelu. Pouze sbírá informace o vašich výkonech. Zobrazit si je můžete potom na obrazovce mobilního telefonu, notebooku nebo laptopu. Slouží k tomu speciální aplikace dodávané výrobci, nebo provozované nezávislými firmami.

Fitness náramky mají zabudované standardní funkce, jako krokoměr a spálené kalorie, změří vzdálenost a informují o notifikacích z mobilu. Vyšší verze umějí měřit tep, monitorují spánek, případně jsou vybaveny GPS pro záznam pohybu.

Na rozdíl od sporttesterů není zaručena jejich odolnost proti vodě nebo rozbití. Pokud s nimi tedy chcete plavat, poohlédněte se po voděodolných modelech. Jestli náramek čeká drsné zacházení, zaměřte se na nerozbitné či odolné modely.

Fitness náramek se hodí nejen do bazénů, posiloven a na běh ve městě či na stadionu, ale dá se nosit i do společnosti. Jeho design i velkost jsou univerzální. Navíc dáváte svým partnerům, kolegům a všem , se kterými se setkáváte, že jste sportovně založení. To se cení.

Plusy:

Společenský design

Kompaktní rozměry

Malá hmotnost

Dobíjení na několik týdnů

Nízká cena

Mínusy:

Data lze hodnotit jen zpětně

Fitness náramek
Fitness náramek. Fitness náramek. FOTO: Hodinkovna.cz

Chytré hodinky slouží jako univerzální strojek

Jestli máte rádi moderní technologie, jistě nosíte na zápěstí hodinky, které toho umějí o hodně víc, než pouhé digitálky nebo i drahé ručičkové hodiny. Kdo chce postoupit ve využití miniaturní techniky dál, koupí si nejspíš tak zvané chytré hodinky a spojí je s mobilním telefonem.

O této dvojici platí bez zbytku, že dva je více než jeden a že ve dvou se to lépe táhne. Máte na ruce telefon, i když mobil zůstává schovaný v batohu nebo kabelce. Mát k dispozici navigaci a spoustu sportovních funkcí, ačkoliv vám zápěstí obepínají zdánlivě obyčejné hodinky.

Kromě klasických hodinkových funkcí, jako je čas, stopky, budík, odpočítávání, podsvícení a různé druhy ciferníků, nabízejí jakousi prodlouženou ruku mobilního telefonu a zároveň jsou téměř plnohodnotným tréninkovým a navigačním nástrojem.

Každé chytré hodinky ovládá jejich vlastní operační systém, který musí spolupracovat s operačním systémem vašeho telefonu. Potom se hodinky spárují s mobilem pomocí bluetooth a fungují jako jeden celek. Na túře může zůstat mobil v batohu, na řece v lodním pytli a ve městě třeba v kabelce. Většinu práce při telefonování a posílání textových zpráv za něj odpracují hodinky na ruce. Nejlepší smartwatch to zvládnou i bez telefonu, který zůstane doma nebo v kanceláři.

Hodinky v sobě mají nahrané mnoho sportovně zaměřených funkcí a nepřeberné množství dalších můžete zdarma nebo za peníze stáhnout pomocí aplikací z internetu. Nejobvyklejší a také nejpoužívanější je počítání kroků, sledování veškerých pohybových aktivit, kontrola spánku, stresu i tepu, přehrávání hudby a placení za zboží i služby.

Fotíte? Není problém. Chcete vědět, kde jsou vaše děti? Hodinky vám to dovolí. Cítíte se přepracovaní? Hodinky vám to potvrdí.

Je jasné, že nikdo nevyužije téměř nekonečné možnosti, které chytré hodinky nabízejí. Vybírejte tedy přesně to, co od nich budete potřebovat.

Plusy:

Univerzální design do společnosti i přírody

Nepřeberné množství funkcí

Propojení s mobilem

Přímé spojení na sociální sítě

Synchronizace s kalendářem

Měření sportovní a spánkové aktivity

Bezkontaktní platby

Přehrávání hudby

Fotografování, video a audio

Navigace

Mínusy:

Kapacita baterie max. několik dnů

smartwatch
Chytré hodinky jsou univerzální pomocník. FOTO: Hodinkovna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..