Jarní teplé počasí a volné velikonoční dny zvou k vycházkám a výletům, tedy i do lesů. Tam se ale intenzivně pracuje, především těží a zalesňuje, takže se na cestách mohou lidé potkat s lesnickou technikou, harvestory, nákladními auty a vozy lesnického personálu. S tím je třeba počítat, a kromě jiného nedělat z lesa parkoviště.

Tuzemské lesy nebývají oplocené a přístup do nich má každý. Za určitých pravidel uvedených v lesním zákoně.

Striktní zákaz vjezdu

Zákaz vjezdu a stání motorových vozidel v lesích má své důvody a platí bez ohledu na to, zda tomu v místě brání zákazová značka nebo závora. „Lesní cesty stavíme a udržujeme, abychom je mohli využít při lesnickém hospodaření. Musejí tedy vždycky zůstat průchozí a volné pro lesnickou techniku. Lidé si to neuvědomují, tím spíš to připomínám,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Lesníci a poté policie každý rok řeší obdobné přestupky, které všem zbytečně komplikují život.

Zdravé brdské lesy nedaleko Jindřichovky. FOTO: Kuba Turek

To platí i pro jezdce na čtyřkolkách a motorkách, kteří dokonce vjíždějí do porostů a narušují půdní kryt. „Zvlášť v posledních letech vyhledávají vytěžené mýtiny a paseky po kůrovcové kalamitě. Ty jsou však už často zalesněné, takže tito jezdci způsobují ještě větší škodu, a to na sazenicích, které se kvůli poškození neujmou,“ upozorňuje Josef Vojáček.

Buďte k lesu ohleduplní

Houby, borůvky nebo lesní maliny sbírané a trhané pro vlastní potřebu jsou v lesích volně k mání. Zakázaný je ale jejich nešetrný sběr. Případnou těžbu dříví, tak zvanou samovýrobu pro vlastní potřebu, vždy musí povolit majitel či správce lesa.

V lese také podle zákona nesmí lidé křičet ani volně pouštět psy, pohazovat odpadky, kouřit, rozdělávat oheň či tábořit, s výjimkou k tomu vyhrazených a označených míst, jinak až 50 metrů od lesa. „To je zvlášť nyní, když je velké sucho a les je oslabený, potřeba dodržovat, aby kvůli nedbalosti nevznikl požár. Patnáct lesních požárů za minulý týden je alarmujících a varujících,“ dodal generální ředitel státního podniku. Jen ve státních lesích spravovaných Lesy ČR hořelo od začátku roku pětadvacetkrát, případy řeší hasiči s policií. Oheň zasáhl 17 hektarů a způsobil škodu ve výši 1,3 miliony korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..