Motocyklové boty patří mezi nejdůležitější výbavu na motorku. Lze samozřejmě vyrazit do provozu na silném stroji v teniskách ze supermarketu, ale byl by to stejný nerozum, jako kdyby si motorkář nenasadil helmu a neoblékl bundu a rukavice.

Při výběru této nepostradatelné součásti motorkářské výstroje je potřeba zohlednit mnoho hledisek. Ujasněte si je předem, než začnete vybírat v internetovém e-shopu nebo v kamenném obchodě.

Nejzásadnější požadavek je banální, jako by o něm nebylo ani potřeba mluvit, ale mnohý motorkář ho podcenil a užil si své. Je potřeba koupit vhodnou velikost moto bot! Je bezpodmínečně potřeba, aby padly jako ulité. Jedině tak se budete cítit komfortně a tím pádem i bezpečně. Pokud si koupíte menší nebo větší boty, než byste měli, budete během vyjížděk neustále řešit, že vás boty tlačí, nebo že v nich mrznete, případně že vám v nich klouže noha. Čím delší jízda bude, tím se zhorší vaše potíže a tím méně budete dávat pozor na cestu a dopravní provoz.

Ať už jezdíte v terénu, na okruhu, podnikáte dlouhé cesty po dálnicích, nebo budete boty využívat na krátké pojíždění po městě nebo na víkendové výlety, vyberete si ty, které jsou určené přesně na vaši motorku a pro váš styl jízdy. Cestovní moto boty jsou zcela jiné, než na chopper, na motocross, nebo volný čas.  Účelu odpovídá konstrukce boty, ale také střih, materiál, chrániče, slidery a konec konců také design.

Každé solidní boty na motorku jsou vybavené chrániči, které zasáhnou, když se jízda nedaří a vy jdete k zemi, nebo si aspoň musíte vypomoci nohami k udržení rovnováhy. Základním materiálem na boty pro motorkáře je kvalitní hovězí kůže kvůli odolnosti a uvnitř goretexová membrána na ochranu před vlhkem.

Základní dělení bot je na vysoké a nízké.  Vysoké moto boty jsou určené pro náročnější a rychlejší ježdění, kde je zapotřebí mít maximálně pevnou a zafixovanou nohu. Většina vysokých bot je opatřena protektory na kotníku a špičce. Nízké moto boty jsou určené pro rekreační ježdění, kde je vyžadováno pohodlí za jízdy a také se počítá s tím, že v botách se chodí pěšky.

Ochrana nohy i boty

Ochranné prvky na moto botách jsou umístěny na nejzranitelnějších místech. Chrániče najdete na kotnících, špičkách, patách a holeních. Silnější vrstva kůže nebo jiného materiálu navíc chrání nárt kvůli řadičce.

Chrániče se vyrábějí z plastu, pryže, kovu, karbonu, nebo kompozitových materiálů.  Nelze oři tom jednoznačně říci, co je nejlepší. Každý materiál i každý tvar chrániče vyniká v něčem jiném.

Slidery se používají na sportovních botách. Slouží ke skluzu po vozovce a chrání boty proti prodření a tím pádem nohu proti ošklivým odřeninám. Slidery se vyrábějí z tvrzeného plastu nebo kompozitu. Všechny typy jsou vyměnitelné.

Voděodolná membrána chrání nohu proti promočení a zároveň umožňuje odvod potu od pokožky.  Membrána jsou všité nebo laminovaná mezi podšívku a svršek boty, není tedy vidět.  Nejčastěji se využívá goretex, ale podobnou službu udělá třeba sympatex, dermizax, aquapro a další značky.

Protiskluzová podrážka musí být odolná nejen proti nepřízni počasí, ale také proti benzínu a minerálním olejům, s nimiž každý motorkář chtě nechtě přichází do styku.

Reflexní nášivky, nálepky, tisky a další reflexní plošky jsou na moto botách vždycky plus. Každý prvek, který upozorní ostatní řidiče, že jedeme na motorce, je příspěvkem k naší pasivní bezpečnosti.

Cestovní boty

Cestovní boty na motorku se vyrábějí z mnoha materiálů. Vybrat si můžete kůži, plast nebo textil. Kromě bezpečnosti je hlavním kritériem výběru komfort. Jsou pohodlné při dlouhé jízdě na místě řidiče i spolujezdce,  hodí se na celodenní nošení a případné pěší odskočení na turistické zajímavosti či do restaurace na oběd. Jsou dobře odvětrané, počítá se s polstrováním, dají se jednoduše utáhnout či povolit.

Mohutná cestovní motorka na dlouhé cesty po světě. FOTO: BMW

Silniční sportovní boty

Silniční moto boty jsou určeny k rychlé jízdě na sportovní motorce po silnici nebo na uzavřeném okruhu. Vyrábějí se téměř výhradně z kůže a jsou doplněné o plastové nebo kompozitové součásti. Výrobci dbají na silnou ochranu kotníků, holení, pat a palců. Část chráničů je vyměnitelná. Důležitý je účinný systém větrání. Zapínání je na zip a přezky.

Silniční supersporty vyžadují kvalitní obutí motorky i jezdce. FOTO: BMW

Motokrosové boty

Boty na motokros a terénní jízdu ve stylu off-road jsou velmi pevné, odolné proti vodě, bahnu a písku, poskytují ochranu nohy ze všech stran. Chrániče se zaměřují především na paty, palce a holeně.  Podrážka je masivní a připomíná turistické pohorky. Zapínání bývá nejčastěji řešeno suchými zipy a přezkami.

Adventure boty

Adventure moto boty jsou designované pro jízdu na cestovním enduru. Počítají s jízdou po silnici a v lehčím terénu, obvykle po nezpevněných nebo rozbitých cestách. Boty jsou proto vysoké, ušité podobně jako motokrosové, ale jsou lehčí a pohodlnější. Zapínají se na zipy, případně suché zipy a přezky.

Chopper boty

Samostatnou kategorii bot na motorky tvoří boty na chopper, zvané koně. Kvůli stylu vypadají jako kovbojské boty, jsou kotníkové, s dlouhou špičkou, často originálně zdobené. Jediné, co jim oproti westernům chybí, jsou kovbojské ostruhy. Boty choppery a cruisery jsou vyráběny z kůže. Zapínají se ozdobnými přezkami, sponami, šněrování nebo i na zip. Stylový vzhled je u nich na prvním místě.

Urban style

Obuv na ježdění po městě na různých druzích motocyklů od skútrů po velké motorky, mají civilní vzhled a poskytují pohodlí. Vypadají jako běžné sportovní boty, ale jsou uvnitř zpevněné výztuhami. Vyrábí se z kůže nebo textilu. Ochrana nohy je samozřejmě horší, než u specializovaných typů moto bot, ale mají aspoň základní ochranu kotníku a zesílenou špičku. Zapínají se na buď na přezky, nebo zip, případně na šněrování.

Pohodlné kotníkové boty na motorku pro volný čas. FOTO: BMW

Dámské boty

Ve všech kategoriích moto bot se vyrábějí také dámské varianty. Ochranné prvky, materiály i šití jsou stejné jako u bot pro muže. Střih však počítá s užší ženskou nohou, nižším nártem a silnějším lýtkem. Pro ženy jsou připravené vyšší podpatky. Na dámských botách uvidíte také líbivější a výraznější design.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..