Vojenské lesy a statky otevřely nové informační centrum v Obecnici, které slouží návštěvníkům Chráněné krajinné oblasti Brdy. V návštěvnickém středisku, které je umístěné přímo v historické prvorepublikové budově lesní správy, turisté vedle praktických informací a rad mohou načerpat vědomosti o zdejších tradicích lesnictví i devadesátileté historii Vojenských lesů v Brdech, ale také o zdejší přírodě a architektuře.

Turistické informační centrum Obecnice. FOTO: VLS

Král a Švadlena otevřeli turistické informační centrum

Nové informační centrum pro návštěvníky Brd otevřel ve čtvrtek 1. srpna 2019 ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král společně s ředitelem lesnické divize Hořovice Petrem Švadlenou.

Turistické informační centrum Obecnice slavnostně otevírají Petr Král a Petr Švadlena. FOTO: VLS

Centrum je umístěno v historické budově a bude mít o prázdninách otevřeno vždy od středy do neděle 10 – 16 hodin, mimo hlavní sezonu o víkendech 10 – 16 hodin.

„Vedle servisu pro návštěvníky, kteří vyrážejí do Brd individuálně, počítáme s tím, že toto zázemí využijeme pro programy lesní pedagogiky, které na Brdech organizujeme především pro školní kolektivy,“ uvedl ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král.

Turistické informační centrum Obecnice. FOTO: VLS

Historie Brd je spjatá s lesníky

Návštěvníci Brd v infocentru vedle standardního servisu a zázemí naleznou také informace o devadesátileté historii státního podniku na Brdech, či o práci lesníků. Infocentrum tak tematicky navazuje na naučnou stezku Klobouček, která začíná jen o několik desítek metrů dále. Okružní sedmikilometrová trasa seznamuje turisty na 12 zastaveních se současným lesním hospodářstvím, brdskou přírodou, historií celého regionu, ale i s aktuálním tématem boje s klimatickými změnami. Stezka vede z Obecnice na brdský vrch Klobouček přes nádrž Octárna.

Turistické informační centrum Obecnice představuje práci lesníků v Brdech. FOTO: VLS

Lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou – lesy, které jsou věkově i prostorově rozmanité. Pro rodiny s malými dětmi či pro fyzicky méně zdatné návštěvníky trasa nabízí zkrácenou variantu dlouhou 4,5 kilometru. Část naučných panelů má specifický brdský vzhled – jsou umístěny na monolitech ze slepence, který je charakteristickým nerostem středočeských hor.

Turistické informační centrum Obecnice. FOTO: VLS

Z Obecnice do chráněné krajinné oblasti vede také červené turistická značka, která míří přes vrch Tok a Padrťské rybníky až na horu Třemšín.

INFO: Vojenské lesy a statky

Turistické informační centrum Obecnice. FOTO: VLS

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..